Jak vybrat loutku?

Jak vybrat loutku?

Jakou vybrat loutku a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Poradíme vám, které loutky jsou vhodné pro nejmenší děti a s jakými marionetami nebo loutkovým divadlem si vystačí větší divadelníci.

Jsou loutky vhodné pro malé předškolní děti?

Ano, právě v předškolním věku je potřeba rozvíjet řeč a loutky jsou k tomu nejlepší volbou. Malým dětem proto poslouží jednoduché loutky bez nití, které ovládají tyčkou shora. Navíc jsou vhodné už od 3 let, a když dítě povyroste, můžeme mu pořídit loutek více nebo celé loutkové divadlo pro 20 cm loutky. To později může sloužit i pro loutky s nitěmi.

Dokáží děti ovládat loutky?

Pro každý věk máme přizpůsobenou loutku. Pokud si nejste jistí, můžete začít od jednoduchých po ty složitější. Pro všechny děti jsou pak univerzální maňásci. Ty máme od malých 26 cm na dětské ruce, až po velké 35 cm pro starší děti nebo dospělé. 

Předškolní děti zvládnou loutky bez nití 20 cm, které se ovládají pouze jednou tyčkou nebo menší 15 cm loutky s nápadem, které už mají provázky na ovládaní rukou a děti tak mohou rozvíjet své jemné motorické dovednosti.

Pro malé školáky pak není problém pořídit 20 cm dřevěné nebo klasické loutky, které mají kompletní ovládání všech končetin. Vahadlo je velmí jednoduché a nitě se nezamotají. S takovou loutkou už jde zahrát krásnou pohádku, která už zaslouží jeviště pro velké hvězdy. Takovým může být dřevěné loutkové divadlo pro 20 cm loutky. A pokud je potřeba trochu ušetřit, vystačí i 15 cm loutky s nápadem, pro které máme i menší divadlo.

Pro větší děti už stojí za zvážení větší dřevěné loutky 35 cm, které už mají vahadlo, které umožňuje kompletní pohyby loutky. Od chůze, mávání až po kývání hlavou. Podobné vahadlo se používá i v divadelních souborech, proto je tato velikost vhodná i pro různé amatérské soubory nebo zájmové kroužky.

Pro fajnšmekry a profesionály máme kategorii exkluzivních loutek, kde najdete marionety pro dospěláky, na hraní i jako dekoraci.

Loading...