Puppet theatre for 20 cm puppets

Kč2,290

Puppet Theatre for Your Stories

62

In Stock

  Doprava od 69 Kč

Nad 1500 Kč doručíme zdarma

  Vrácení bez poplatku

Určitě se bude líbit, ale vyměnit nebo vrátit můžete do 30 dní

 

I'm big enough, wooden and solid

I have 4 nice sets and 4 fairy tale scenes in the package

I'm perfect for dozens of puppets from our workshop

I am a precision-made wooden puppet theatre designed for 15 -25 cm puppets, which can play happily with me, have plenty of space and are all visible. Puppets and You can find 4 scenes for your games: The castle hall where perhaps the princess can marry the prince, the road to the castle where perhaps the cat in the boots has an argument with the jester, the deep woods where Hansel and Gretel are likely to get lost and the room in the cottage where grandma is probably asleep and hears the wolf knocking. And the forest includesa tree and a bush, the castle a throne , and the cottage a table, and you'll find those here too. They're four nice wooden freestanding sets. And of course there's a red velvet curtain. And for those who don't know how to start, I have a script for a fairy tale called "How Honza conquered the dragon", featuring the Nutcracker, the prince, the princess, Honza and the dragon. And a wise lady confided in me that playing in my puppet theatre allows children to tell stories and talk to the puppets. Playing in this way encourages imagination, vocabulary development and the ability to learn and concentrate. You have to buy the puppets separately, depending on what you want to play. So come on! The curtain opens!

Theatre size: 59 cm wide, 35 cm high, 29 cm deep, 30 cm high opening on the front portal.

Designed for.

Material: wood, textile (curtain)

Contains: Front portal, base (2 wooden prisms), 4 scenes (castle hall, road to the castle, in the cottage and forest), 4 sets - tree, bush, throne and table, script of the fairy tale How Honza overcame the dragon

Can be combined: wooden puppets 20 cm, puppets without strings, classic puppets, puppets of Spejbl and Hurvínek Theatre, accessories and scenarios. It is possible to combine them with idea puppets (they have shorter arms and you can see the hand of the player when playing) and in the future they can be replaced by 20 cm puppets.

Possibility to buy a background: Background Gingerbread House, Background Hell

Design.

Producer.

Dřevěné loutkové divadlo

  • EAN13
    8590958000624

You might also like

other products in the same category!

Hodnocení obchodu

[24. 9. 2023] Ověřený zákazník
addRychlé dodání, milá komunikace s obchodem
[19. 9. 2023] Ověřený zákazník
addVelmi dobrá komunikace a rychlost .
add žádná
Loutky jsem zakoupila pro vnoučata. Jsou zdařilé jak esteticky, tak kvalitou, která bude vyhovující pro horší zacházení při manipulaci dětí. Jsem moc spokojena a uvažuji o dalším nákupu.
[1. 8. 2023] Ověřený zákazník
velmi rychlé vyřízení
[12. 7. 2023] Ověřený zákazník
Dobrá spolupráce.
[13. 5. 2023] Ověřený zákazník
Vše v pořádku. Loutka i hejblátko jsou krásné.
[5. 4. 2023] Ověřený zákazník
Rychlost,nadšení syna,konečně jsme objevili to po čem syn toužil za super cenu
[2. 3. 2023] Ověřený zákazník
addPestrá nabídka loutek, výborná komunikace. Loutky jsou krásně vyrobené a dělají radost.
removeNevidím to jako nevýhodu, jen bych chtěl spíš poukázat na možnost rozšířit sortiment loutek o typické české pohádkové postavy jako jsou Křemílek a Vochomůrka ( a k nim tchoř Šuperka, brouk Prskavec apod.), Rákosníček, Krteček (a k němu myška a další zvářátka), Rumcajs, Manka a Cipísek (a k nim knížepán), Krakonoš, Maková panenka a motýl Emmanuel, víla Amálka, Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a Beruška a k nim další postavičky, Kubula a Kuba Kubikula, Štaflík a Špagetka, Káťa a Škubánek, Broučci, Včelí medvídky a Pučmeloud apod. Pokud máte tu možnost výrobu loutek rozšířit o tyto pohádkové skvosty, myslím, že by to stálo za to. Já bych takovéto skvosty rozhodně od Vás rád zakoupil. K mým oblíbeným loutkám patří 20 cm dřevěné klasické loutky, které od Vás odkupuji.
Loutky jsou nádherné a mají svojí tvář.
[26. 2. 2023] Ověřený zákazník
Výborný, všechno vpořádku.
[10. 2. 2023] Ověřený zákazník
Vše v pořádku, rychlé dodání
[8. 2. 2023] Ověřený zákazník
addKrasny obchod plný úžasných hraček.

Všechny recenze zákazníků najdete na stránce našeho obchodu na serveru Heureka.cz.

Loading...