Classical puppet theatre for 20 cm puppets - ANTIK

Kč3,990

Classic puppet theatre for your stories - ANTIK

70

Last items in stock

  Doprava od 69 Kč

Nad 1500 Kč doručíme zdarma

  Vrácení bez poplatku

Určitě se bude líbit, ale vyměnit nebo vrátit můžete do 30 dní

 

I'm big enough, wooden and solid

I'm perfect for dozens of puppets from our workshop

I'm a precision-made classic wooden puppet theatre designed for 20 cm puppets, they can play happily with me, they have plenty of space and they are all visible. Puppets and You will find 1 stage for your games: the castle chamber, where you can play with the whole royal family and their subjects. There are also four nice wooden standing retractable sets. And of course there's the red velvet curtain. I'm also all folded up in a stackable box, I'm easy to carry and I'm not too heavy either. And for those who don't know how to get started, I have a script for the fairy tale "Sleeping Beauty" featuring the Nutcracker, Prince, Princess, King and Queen. And a wise lady confided in me that playing in my puppet theatre allows children to talk and talk with the puppets. Playing in this way encourages imagination, vocabulary development and the ability to learn and concentrate. Puppets, you have to buy those separately depending on what you want to play. So come on! The curtain is opening!

Size of the assembled theatre in the box: width 66 cm, height 11,5 cm, depth 46,5 cm,

Size of the assembled theatre: width 66 cm, height 47 cm, depth 46,5 cm, height of the opening on the front portal 30 cm,

Designed for.

Material: wood, textile (curtain)

Contains: Front portal - ANTIK, base (wooden box), 1 scene (castle chamber), 4 sets - belonging to the background of the castle chamber, script of the fairy tale Sleeping Beauty

Can be combined: wooden puppets 20 cm, puppets without strings, classic puppets, puppets of Spejbl and Hurvínek Theatre, accessories and scenarios. It is possible to combine them with idea puppets (they have shorter arms and the hand of the player can be seen a little bit when playing) and in the future they can be replaced with 20 cm puppets.

Possibility to buy a background:

B ackground castle chamber, Background birch forest

Manufacturer.

  • EAN13
    8590958000709

You might also like

other products in the same category!

Hodnocení obchodu

[1. 12. 2023] Ověřený zákazník
Rychlé dodání dobrá komunikace s e-shopem
[29. 11. 2023] Ověřený zákazník
addRychlé dodání
removeŽádná
[28. 11. 2023] Ověřený zákazník
velmi hezké loutky, velmi rychle vyřízeno a doručeno
[23. 11. 2023] Ověřený zákazník
Nakupuji zde poněkolikáté a jsem naprosto spokojená.
[14. 11. 2023] Ověřený zákazník
Po výběru z internetových stránek mi vypadl obchod jako nejlevnější s nej hodnocením. Pro jistotu, aby nedošlo k omylu jsem se optal jestli nabízená loutka velikosti 35 cm není měřena i se šnůrkami a táhlem. Popis seděl 35 cm má opravdu loutka. Ráno jsem objednal a druhý den mi byl doručen balík. Co dodat ,pokud nevíte co koupit odrostlejším dětem tu si určitě vyberete. Má rada laika, loutku věšte za háček na táhle, aby se ta hromada šnúrek nezapletla. To si místo dětí hrajete i vy.
[14. 11. 2023] Ověřený zákazník
addSkvělý obchod, vždy najdu to, co potřebuji!!!
Skvělý obchod, plný krásného a hlavně kvalitního zboží
[13. 11. 2023] Ověřený zákazník
addKrásné loutky, zážitkový přístup k zákazníkům
[8. 11. 2023] Ověřený zákazník
Rychlé vyřízení objednávky.
[5. 11. 2023] Ověřený zákazník
addVelký výběr hezkých loutek. Loutky jsou kvalitně vyrobeny. Potvrzující email je veselý a vtipný. Obchod odpoví na email.
removeNereagují na sms a neberou telefon ani nezavolají zpět na zmeškaný hovor. Chtěl jsem ještě objednávku na poslední chvíli doplnit o jednu loutku, abych ušetřil na poštovném, ale telefonický kontakt se nezdařil. Z toho se však nestřílí :-)
[1. 11. 2023] Ověřený zákazník
Kras ne, pro mě dost drahé. Minulý rok jsem koupila celé divadlo mělo úspěch

Všechny recenze zákazníků najdete na stránce našeho obchodu na serveru Heureka.cz.

Loading...