Puppet Theatre - About Little Red Riding Hood

Kč4,490

Instead of Kč5,085

Theatre for Your Stories

62K

This pack contains

In Stock

  Doprava od 69 Kč

Nad 1500 Kč doručíme zdarma

  Vrácení bez poplatku

Určitě se bude líbit, ale vyměnit nebo vrátit můžete do 30 dní

 

I'm big enough, wooden and solid

In the package I have 4 nice sets and 4 fairy scenes and 5 puppets without threads

I'm perfect for dozens of puppets from our workshop

The fairy tale of Little Red Riding Hood can now also be played with me with preschoolers. Thanks to the simple puppets with no strings, they can handle a complete performance. This set contains a high-quality wooden puppet theatre and 5 puppets that must not be missing - Little Red Riding Hood, Wolf, Grandma, Huntsman and Mummy. Come with us and immerse yourself in a world where good always triumphs over evil.

I am a precision-made wooden puppet theatre designed for 15 -25 cm puppets, they can play with me, they have plenty of space and they are visible. Puppets and You will find 4 scenes for Your plays: The castle hall where perhaps the princess can marry the prince, the road to the castle where perhaps the cat in the boots has an argument with the jester, the deep woods where Hansel and Gretel are likely to get lost and the room in the cottage where grandma is probably asleep and hears the wolf knocking. And the forest includesa tree and a bush, the castle a throne , and the cottage a table, and you'll find those here too. They're four nice wooden freestanding sets. And of course there's a red velvet curtain. And for those who don't know how to start, I have a script for a fairy tale called "How Honza conquered the dragon", featuring the Nutcracker, the prince, the princess, Honza and the dragon. And a wise lady confided in me that playing in my puppet theatre allows children to tell stories and talk to the puppets. Playing in this way encourages imagination, vocabulary development and the ability to learn and concentrate. You have to buy the puppets separately, depending on what you want to play. So come on! The curtain opens!

Puppets

:

width 59 cm, height 35 cm, depth 29 cm, height of the opening on the front portal 30 cm

Designed

for:

Front portal, base (2 wooden prisms), 4 scenes (castle hall, road to the castle, in the cottage and forest), 4 sets - tree, bush, throne and table, script of the fairy tale How Honza overcame the dragon, Puppet without threads Little Red Riding Hood, Puppet without threads Wolf, Puppet without threads Grandma, Puppet without threads Huntsman, Puppet without threads Mother

Can be combined: Wooden puppets 20 cm, puppets without threads, classic puppets, puppets of Spejbl and Hurvínek Theatre, accessories and scenarios. It is possible to combine them with idea puppets (they have shorter arms and the hand of the player can be seen a little bit when playing) and in the future they can be replaced with 20 cm puppets.

Design

.

d-container">

Dřevěné loutkové divadlo

other products in the same category!

Hodnocení obchodu

[1. 12. 2023] Ověřený zákazník
Rychlé dodání dobrá komunikace s e-shopem
[29. 11. 2023] Ověřený zákazník
addRychlé dodání
removeŽádná
[28. 11. 2023] Ověřený zákazník
velmi hezké loutky, velmi rychle vyřízeno a doručeno
[23. 11. 2023] Ověřený zákazník
Nakupuji zde poněkolikáté a jsem naprosto spokojená.
[14. 11. 2023] Ověřený zákazník
Po výběru z internetových stránek mi vypadl obchod jako nejlevnější s nej hodnocením. Pro jistotu, aby nedošlo k omylu jsem se optal jestli nabízená loutka velikosti 35 cm není měřena i se šnůrkami a táhlem. Popis seděl 35 cm má opravdu loutka. Ráno jsem objednal a druhý den mi byl doručen balík. Co dodat ,pokud nevíte co koupit odrostlejším dětem tu si určitě vyberete. Má rada laika, loutku věšte za háček na táhle, aby se ta hromada šnúrek nezapletla. To si místo dětí hrajete i vy.
[14. 11. 2023] Ověřený zákazník
addSkvělý obchod, vždy najdu to, co potřebuji!!!
Skvělý obchod, plný krásného a hlavně kvalitního zboží
[13. 11. 2023] Ověřený zákazník
addKrásné loutky, zážitkový přístup k zákazníkům
[8. 11. 2023] Ověřený zákazník
Rychlé vyřízení objednávky.
[5. 11. 2023] Ověřený zákazník
addVelký výběr hezkých loutek. Loutky jsou kvalitně vyrobeny. Potvrzující email je veselý a vtipný. Obchod odpoví na email.
removeNereagují na sms a neberou telefon ani nezavolají zpět na zmeškaný hovor. Chtěl jsem ještě objednávku na poslední chvíli doplnit o jednu loutku, abych ušetřil na poštovném, ale telefonický kontakt se nezdařil. Z toho se však nestřílí :-)
[1. 11. 2023] Ověřený zákazník
Kras ne, pro mě dost drahé. Minulý rok jsem koupila celé divadlo mělo úspěch

Všechny recenze zákazníků najdete na stránce našeho obchodu na serveru Heureka.cz.

Loading...